Zabiegi medycyny estetycznej pomagają poprawić kondycję skóry, odmłodzić ją, pozytywnie wpłynąć na wizerunek i prezencję. Poniekąd efekty, jakie się uzyska, wpływają również na pewność siebie u pacjentów, którzy decydują się na przystąpienie do takiej procedury.  Osoby, które dotychczas nie miały okazji skorzystać z takich zabiegów, mogą się zastanawiać nad tym, o co tak właściwie powinny zapytać lekarza podczas konsultacji. Oto kilka kwestii, które warto poruszyć w trakcie rozmowy.

Czy konkretny zabieg będzie dobrym wyborem?

Zdarza się, że pacjenci udają się do gabinetu ze skonkretyzowanymi oczekiwaniami i potrzebami. W takiej sytuacji nierzadko ich wątpliwości dotyczą tego, czy konkretny zabieg medycyny estetycznej, o którym czytali, będzie dla nich odpowiedni.

 

Lekarz przeprowadza wtedy wywiad medyczny z pacjentem, stara się zrozumieć, z jakim problemem się zmaga oraz jakie rezultaty mogłyby go zadowolić. Musi również mieć na uwadze, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do przeprowadzenia konkretnej procedury. Dopiero wtedy może podjąć decyzję o tym, czy dana osoba się kwalifikuje i czy jej wybór zabiegu jest właściwy. Jeżeli tak nie jest, zaproponuje inny schemat leczenia.

Jakie jest postępowanie przed zabiegiem?

W zależności od zabiegu niektóre z nich mogą wiązać się z koniecznością odpowiedniego postępowania przedzabiegowego. Takie wymagania mogą dotyczyć wielu aspektów.

 

Pierwszym z nich są zażywane leki, stosowane kosmetyki i suplementy diety. W niektórych przypadkach mogą one kolidować z daną procedurą oraz sprawiać, że wzrasta ryzyko wystąpienia niepożądanych komplikacji, czy skutków ubocznych. Jest to kwestia bardzo indywidualna. W niektórych przypadkach można tymczasowo odstawić zażywane preparaty, podczas gdy inne będą dyskwalifikować pacjenta do zabiegu. To np. leki rozrzedzające krew, czy kosmetyki z retinolem stosowane w pielęgnacji skóry.

 

Drugi aspekt dotyczy zgromadzenia wszystkich niezbędnych wyników badań i dokumentacji medycznej związanej z dotychczasowym leczeniem. Przykładowo, jeśli wynika z niej, że pacjent cierpi na łysienie plackowate, będzie to fakt dyskwalifikujący go do przeszczepu włosów. W ten sposób unika się ewentualnych powikłań pozabiegowych, nieporozumień i wydatków. Rzetelny wywiad to podstawa.

 

Niekiedy przygotowanie do zabiegu może wiązać się z pewnym postępowaniem. To np. rezygnacja z opalania, nadmiernej ekspozycji na słońce, korzystania z solarium.

Czy zabieg wykonuje się w znieczuleniu?

To pytanie powinni zadać pacjenci, których obawy wiążą się z ewentualnym doznawaniem bólu. Jeżeli ich próg wytrzymałości jest niski, mogą dodatkowo stresować się przed zabiegiem. Niektóre procedury wymagają znieczulenia miejscowego, podczas gdy inne są w pełni komfortowe, wręcz relaksujące. Uprzedzenie lekarza o swoich obawach może również wpłynąć na wybór zabiegu pod tym kątem.

Czy jeden zabieg będzie wystarczający?

Dlaczego warto zadać to pytanie? Przede wszystkim chodzi tutaj o określenie, po jakim czasie można spodziewać się oczekiwanych rezultatów zabiegu oraz ile razy trzeba do niego przystąpić, by złagodzić konkretny defekt estetyczny lub problem. To również istotne z punktu widzenia pacjenta oraz jego możliwości finansowych. Niektóre zabiegi wymagają powtórzenia, a przerwa pomiędzy jedną a kolejną procedurą może wynosić nawet kilka tygodni. Wybór będzie także determinować czas, jaki jest potrzebny na uzyskanie oczekiwanych rezultatów. Niekiedy są one widoczne zaraz po zabiegu. Innym razem mogą zależeć od indywidualnych możliwości organizmu do regeneracji i odnowy.

Jak postępować po zabiegu?

Ostatnie pytanie dotyczy okresu rekonwalescencji. Po niektórych z nich można od razu zrobić makijaż i powrócić do swoich codziennych obowiązków. Inne wymagają specjalnego postępowania, korzystania z dedykowanych środków pielęgnacyjnych, czy przerwy od nadmiernej aktywności fizycznej.

 

Te oraz inne pytania, które Cię nurtują, możesz zadać lekarzowi na konsultacji w Klinice Novoderm w Łodzi.

Comments are closed.

emental.com https://www.tychy.info/wiadomosci/21100-porownywarki-ubezpieczen-samochodowych-czy-warto-korzystac-przy-wyborze-polisy https://holard.net/eleganckie-i-nowoczesne-kwietniki-do-salonu-zielona-przestrzen-w-miejskim-stylu/