Dziecko samo wyraża chęć uczestnictwa w kolonii? Niejeden rodzic może być zszokowany. Tym bardziej, że takie pragnienie wyrażać może sześcio lub nawet siedmiolatek. Czy to dobry czas na to, aby dziecko po raz pierwszy wyjechało z domu, bez swoich rodziców? Czas znaleźć odpowiedź na to pytanie. Całkiem możliwe, że przyszedł właśnie ten czas, aby posłać dziecko po raz pierwszy samodzielnie na zorganizowany wyjazd. 

W jakim wieku?

Kolonie organizowane są dla dzieci w różnym wieku. Najczęściej można spotkać się z ofertami, które skierowane są juz dla dzieci siedmioletnich i starszych, aż do uzyskania pełnoletności. Niekiedy, zakres wieku jest znacznie poszerzony, bowiem od szóstego roku życia organizator zaprasza dzieci do udziału w wyjeździe. Wielu rodziców ma wątpliwość, czy to, aby nie za wcześnie? Prawdą jest fakt, że wszystko zależne jest od tego, z jakim dzieckiem ma się dokładnie do czynienia. Jeżeli siedmioletnia pociecha samodzielnie wyraża taką chęć, to jak najbardziej można pomyśleć o wyjeździe. W innym wypadku można dziecku zasugerować taki wyjazd. Anuż, skusi się na taką kolonię? Jeżeli jednak dziecko wzbrania się przed wyjazdem – do niczego nie można go zmusić, ponieważ może się okazać, że będzie to pierwszy i ostatni wyjazd na zorganizowany wypoczynek.

Warto dodać, że siedmioletnie dzieci na ogół biorą udział w wyjazdach w grupach, gdzie górna granica wieku wynosi trzynaście lat. Starsze pociechy mają swoje własne wyjazdy, w gronie rówieśników, dopasowanych wiekiem. 

Bezpieczeństwo dziecka

Róża Wiatrów organizuje wyjazdy dla dzieci w takim wieku. Zresztą, nie tylko dla siedmiolatków, ale również dla nieco starszych dzieci. Na ogół bywa tak, że grupa wiekowa rozciąga się od siedmiu do czternastu lat. Dziecko w gronie takich rówieśników na pewno będzie czuło się bezpiecznie. 

Skoro już o bezpieczeństwie mowa – rodzice na pewno będą się obawiać tego, że nie będą mieli odpowiedniego opiekuna. Ze spokojem, ponieważ kolonie 2022 odbywać mogą się tylko i wyłącznie pod nadzorem osób, które to posiadają odpowiednie przeszkolenie. Rodzice mają prawo do tego, aby zweryfikować informacje na ten temat, czy opiekunowie są nie tylko wyszkoleni, ale czy posiadają certyfikaty, uprawnienia, będące poświadczeniem zdobytej wiedzy. 

Warto również dodać to, że grupy, gdzie należą mniejsze dzieci, są z reguły mniej liczne, aby opiekun mógł poświęcić każdej osobie należytą uwagę. 

 

Comments are closed.