W elektronice ma się do czynienia z całą masą różnych czujników. Niektóre z nich wykrywają ciepło, a inne zmiany w gęstości poszczególnych substancji. Czujnik nacisku to dość specyficzne urządzenie, które – dzięki ciekawie zaprojektowanym sensorom – może przekonwertować nacisk mechaniczny na przebieg elektryczny. Tylko jak?

Zasada działania czujnika

Teoretycznie zasada działania czujnika nacisku jest bardzo prosta. Widać to zwłaszcza na przykładzie wagi elektronicznej, która wyświetla określone informacje zależnie od ciężaru zakupionych np. produktów spożywczych. Czujnik ten wyposażony został w specjalny, cienki element stalowy, którego rozciąganie i ściąganie wpływa na rezystancję generatora sygnału.

Zmiany w objętości detektora sprawiają, że zaczyna płynąć przezeń prąd o nieco innej wartości. W związku z tym, że zmiany tych wartości mają charakter liniowy, zainstalowany w urządzeniu mikrokomputer może z łatwością przetworzyć ów sygnał na wskazania liczbowe (wyświetlacz LCD). Oczywiście istnieje również możliwość rozbudowania całego tego układu o np. dodatkowe funkcjonalności.

Dokładność = wyzwanie

Istotnym problemem przy tego typu pomiarach jest elastyczność narzędzia pomiarowego. Jeśli czujnik ma wskazać odpowiednią (i w miarę dokładną) wartość końcową, to musi on być odpowiednio dobrany i wyważony. Co ważne, wybór określonego detektora zależeć będzie również od jego rezystancji.

Mało tego, detektor ten musi zapewniać maksymalną powtarzalność pomiarów. Owszem, ich wiarygodność można w miarę łatwo przetestować za pomocą dedykowanych próbników, ale problemem jest dobór odpowiedniego materiału, który – przy tego typu próbach – musi mieć stałą sprężystość i który musi wracać do określonego położenia.

Nie tylko systemy ważenia

Zaletą czujników nacisku jest to, że mogą one być wykorzystywane praktycznie wszędzie. Niektórzy automatycy montują je np. w… zbiornikach na pellet, dzięki czemu mogą oni otrzymywać powiadomienia w przypadku kończenia się opału w pojemniku retortowym. Czujniki te mogą być też montowane w wielu innych punktach, od ciężaru których zależeć będzie realizacja określonych zależności.

Podsumowując, czujnik nacisku to bardzo ciekawe urządzenie, którego właściwości mają decydujący wpływ na ludzkie życie. Trudno bowiem zaprzeczyć, by ważenie określonych towarów, obrót nimi, a także kontrola ich masy, nie miały wpływu na życie zwykłego Kowalskiego. Spektrum tych rozwiązań znacznie się rozwija, jeśli w grę wejdzie rosnąca liczba zastosowań takich czujników.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Oświetlenie maszynowe LED.

Comments are closed.