Blizna to ślad pozostały po zagojonej ranie. Czasem jest prawie niewidoczna, a czasem potrafi całkowicie zmienić wygląd twarzy i ciała, przyczyniając się do kompleksów. Już na etapie tworzenia się blizny można zastosować środki zapobiegawcze (maści, kremy, plastry na blizny), aby była ona jak najmniej widoczna. Niestety nie zawsze udaje się uniknąć blizny. Wtedy z pomocą przychodzą zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Przedstawiamy procedurę laserowego usuwania blizn.

Jak wygląda blizna i dlaczego trudno jest ją usunąć?

Blizny powstają na skutek zwłóknienia tkanki w miejscu po ranie lub stanie zapalnym. Blizna składa się z dużej ilości włókien kolagenowych, które zastępują uszkodzoną tkankę. Proces powstawania blizny trwa nawet do dwóch lat. Wielkość i widoczność blizny zależy od wielu czynników, m.in. od głębokości rany i indywidualnych zdolności organizmu do regeneracji. Wyróżniamy kilka rodzajów blizn:

  • przerostowe – wyrastają ponad poziom skóry, pozostając w granicach rany;
  • atroficzne (zanikowe) – powstają na skutek ubytku tkanki w danym miejscu, widoczne są w postaci małych zagłębień skóry, bardzo często pojawiają się po trądziku;
  • keloidy (bliznowce) – mogą pojawić się w miejscu nawet niewielkiej rany, mają tendencję do rozrastania się.

Tkanka bliznowata różni się wyraźnie od zdrowej skóry – jest zwykle grubsza, szorstka i mniej elastyczna, przez co jest bardziej oporna na różnego rodzaju zabiegi. Okazuje się jednak, że lasery całkiem dobrze radzą sobie z redukcją blizn, a czasem są w stanie je nawet całkowicie zniwelować.

Czym się charakteryzuje zabieg laserowego usuwania blizn?

Laseroterapię można zastosować do usuwania różnego rodzaju blizn, takich jak blizny pooperacyjne, blizny pourazowe czy blizny potrądzikowe. W tym celu specjaliści z Kliniki Ambroziak Chirurgia Plastyczna Szpital sięgają po technologię frakcyjną lub pikosekundową. Lasery emitują wysokoenergetyczne impulsy światła, które precyzyjnie oddziałują na naskórek i głębsze warstwy tkanki, generując kontrolowane uszkodzenia i stymulując przebudowę kolagenu w obrębie tkanki bliznowatej. Urządzenia te rozbijają zwłókniałą tkankę i jednocześnie pobudzają wzrost prawidłowo zbudowanych włókien kolagenowych.

Ponieważ blizny to trudne do usunięcia zmiany skórne i nawet najlepszy laser może mieć problem, żeby je skutecznie wyrównać, często sprawdzają się tzw. terapie łączone. Oprócz laseroterapii wykonuje się zabiegi dodatkowe, które mają na celu wzmocnienie i przyspieszenie efektów. Pomocniczo w terapii blizn stosuje się mikronakłuwanie (stymulacja procesu gojenia i pobudzenie produkcji kolagenu) oraz peelingi chemiczne (poprawienie struktury i kolorytu blizny).

Jaki specjalista zajmuje się laserowym usuwaniem blizn?

Na laserowe usuwanie blizn najlepiej jest zgłosić się do kliniki medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, gdzie tego rodzaju zabiegi wykonywane są przez lekarzy – kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji. To ważne, żeby wykwalifikowany specjalista dokładnie obejrzał bliznę i dobrał odpowiednie leczenie. W przypadku złego rozpoznania i wykonania laseroterapii, gdy występują jakiekolwiek przeciwwskazania, można zrobić więcej złego niż dobrego.

Comments are closed.