W porównaniu do układów mechanicznych i jezdnych, oświetlenie samochodu może wydawać się czymś o wiele mniej istotnym, dlatego wielu kierowców ma w zwyczaju nieco bagatelizować jego usterki i zwlekać z wymianą żarówek. Wbrew pozorom są to jednak elementy bardzo ważne, które gwarantują bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu. Oświetlenie zewnętrzne auta służy bowiem nie tylko do oświetlania drogi w czasie jazdy, ale także do sygnalizowania manewrów drogowych. Jego awaria może zatem być bardzo niebezpieczna. Co jeszcze warto wiedzieć o oświetleniu auta? Jak wymieniać spalone żarówki w samochodzie?

Oświetlenie samochodowe i popularne typy żarówek

Każdy samochód, niezależnie od swojego typu wyposażony jest w oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne. To pierwsze ma na celu przede wszystkim poprawić komfort użytkowania auta w czasie zmroku, a w przypadku oświetlenia deski rozdzielczej, umożliwić kontrolę prędkości i pozostałych parametrów pojazdu, których wskaźniki są umieszczone na zegarach i wyświetlaczach.

Oświetlenie zewnętrzne samochodu pozwala natomiast nie tylko na zachowanie dobrej widoczności w czasie jazdy po ciemku, ale służy również do sygnalizowania poszczególnych manewrów. Tym samym światła zewnętrzne w pojazdach to przede wszystkim:

  • światła mijania – używane w Polsce do jazdy w dzień i w nocy (np. H4, H7, D2S)
  • światła drogowe – określane także jako światła „długie”, dają mocniejsze oświetlenie i mogą być wykorzystane tylko i wyłącznie w sytuacjach słabej widoczności w czasie jazdy po nieoświetlonych drogach (np. H1, H4, H7, R2)
  • światło pozycyjne przód – światła postojowe (np. W5W)
  • światła pozycyjne tył – światła postojowe (np. P5W)
  • kierunkowskazy – wskazują planowaną zmianę kierunku jazdy, pełnią również rolę świateł awaryjnych (np. PY21W, H21W)
  • światła stop – ostrzegają o hamowaniu (np. P21W, H1, W21W, R10W)
  • światła cofania – sygnalizują wykonywanie manewru cofania (np. W21W, H6W)
  • światła przeciwmgielne przednie – są nieobowiązkowe (np. H3, H11)
  • światła przeciwmgielne tylne – są obowiązkowe (np. W21W, H21W)
  • oświetlenie tablicy rejestracyjnej (np. W5W, C5W)

Przy czym typów żarówek samochodowych jest wiele (zob. więcej na iParts.pl). Dlatego przy wyborze żarówki do swojego samochodu należy koniecznie sprawdzić, jakie ich rodzaje są zalecane przez producenta.

Wymiana żarówek w aucie – zasady!

Najważniejszą zasadą wymiany żarówek w samochodzie jest oczywiście odpowiednie dobranie rodzaju żarówki. Nie powinno się bowiem używać innego typu oświetlenia niż zalecane, ponieważ reflektory samochodu oraz pozostałe lampy są dostosowane do określonego typu żarówek. 

Dla przykładu, żarówki samochodowe ksenonowe nie mogą być montowane w samochodach z reflektorami dedykowanymi do oświetlenia halogenowego. I nie wiąże się to jedynie z tym, że możemy dostać z tego powodu mandat, ale przede wszystkim z brakiem efektywności takiego oświetlenia. Żarówki ksenonowe mają sens jedynie wtedy, gdy samochód jest wyposażony w reflektory ksenonowe. 

Kolejną zasadą, którą warto stosować, jest wymiana oświetlenia parami. Jeśli przepali nam się tylko jedna żarówka, najlepiej jest wymienić także drugą, ponieważ najpewniej i ona wkrótce się przepali. Zasadę tę należy stosować szczególnie w przypadku świateł mijania, po to, aby oba reflektory dawały takie samo światło, ponieważ żarówka o dłuższym stopniu zużycia będzie zazwyczaj świeciła słabiej. 

Comments are closed.

zobacz wiecej travel.com.pl live url