W trakcie pomiaru siły bardzo ważne jest, aby zarówno czujnik, jak i pozostałe elementy mechaniczne znajdowały się w odpowiednim miejscu i były właściwie ustabilizowane. Dzięki temu można mieć pewność, że proces pomiarowy odbywa się w sposób właściwy, a ryzyko wystąpienia błędu jest minimalne.

Stabilność to podstawa

Podczas pomiaru sił ważne jest, aby mierzona siła działała współosiowo względem samego czujnika. Dzięki temu pomiar siły jest nie tylko wiarygodny, ale też nie narusza struktury urządzenia pomiarowego. Istnieje bowiem ryzyko, że czujnik poddany np. działaniu ukośnych sił, może zostać uszkodzony, a nawet zniszczony.

Jak ustabilizować taki czujnik? Wystarczy w tym celu odpowiednio przymocować go do danej powierzchni. Jest to dość łatwe, gdyż czujniki posiadają specjalne wpusty lub otwory montażowe, dzięki którym można je przymocować do odpowiedniego elementu. Należy też pamiętać o tym, by czujniki zostały zainstalowane tam, gdzie jest to przewidziane w instrukcji.

Właściwy zakres pomiarowy

Prawidłowy pomiar siły jest możliwy tylko wówczas, gdy wykorzystuje się do tego celu właściwy czujnik. Po pierwsze, musi on pracować w odpowiednim zakresie pomiarowym. Na stronie sensor24h.pl można znaleźć zarówno takie czujniki, które mierzą siły rzędu kilkunastu niutonów, jak i kilkuset kN. Trzeba też pamiętać, że im dany czujnik ma wyższy zakres, tym mniejsza może być dokładność pomiaru.

Po drugie, czujnik musi być dostosowany do określonych zadań. Większość czujników to dość proste układy. Na rynku można jednak znaleźć i takie czujniki, które są wyposażone w wewnętrzny mikrokomputer. Dzięki temu podaje on określone wartości, które po przetworzeniu są odczytywane przez mikrokomputer w urządzeniu pomiarowym.

Błędy i ryzyko pomiarowe

Bardzo ważne jest, aby wykonując pomiar siły zadbać o właściwe przygotowanie stanowiska pomiarowego. W szczególny sposób należy pamiętać o tym, by połączone z czujnikiem elementy mechaniczne nie kompensowały sił oddziałujących na czujnik. W przeciwnym razie może się okazać, że wynik pomiaru może być nawet o kilkadziesiąt procent niższy od wartości rzeczywistej.

Na stronie sensor24h.pl można znaleźć nie tylko czujniki tensometryczne, ale też wiele innych, zautomatyzowanych czujników różnych wartości. W nowoczesnej automatyce bardzo ważne jest, aby właściwie dobierać określone przyrządy pomiarowe. Na stronie można znaleźć certyfikowane układy mechaniczno-elektryczne, dzięki którym będzie można łatwo zbadać określoną wartość lub zależność.

Więcej informacji znajdziesz na stronie pomiar siły.

Comments are closed.

emental.com zobacz zobacz