Ogród japoński to ogród stylizowany w tradycyjnym japońskim stylu. Spotkać go można nie tylko przy prywatnych domach, ale także w parkach, buddyjskich świątyniach czy w okolicach zabytków, takich jak na przykład zamki. W Polsce istnieje kilka ogrodów japońskich, które można zwiedzać. W prywatnych domach japoński styl nie jest jeszcze tak popularny.

Rodzaje ogrodów japońskich

Choć istnieje kilka rodzajów ogrodów japońskich, najpopularniejsze są dwa. Jeden z nich to Tsukiyama, w którym znajdują się małe pagórki i kamienie symbolizujące góry, a także stawami, które symbolizują z kolei morza i jeziora. Sama nazwa zresztą oznacza 'miniaturowe, sztuczne wzgórze”.

Drugi rodzaj to Karesansui, czyli płaski ogród. Wpływ na jego powstanie miały idee zen. Początkowo duży, z czasem stopniowo zmniejszany, był projektowany na płaskim terenie. Jego główną cechą jest dominacja cywilizacji nad naturą. Jest to tak zwany suchy ogród, bo dominuje tu piasek i kamienie i nie ma wiele roślinności ani wody.

Charakterystyczne elementy ogrodów japońskich

Charakterystyczne elementy zależą oczywiście od rodzaju ogrodu, jednak w klasycznym japońskim ogrodzie nie może zabraknąć kilku podstawowych rzeczy. Najważniejsza jest woda, która ożywia ogród i wnosi do niego ruch, dzięki czemu sprawia on wrażenie naturalnego krajobrazu. W suchym ogrodzie wodę zastępuje piasek lub żwir.

Niezbędnym elementem ogrodu japońskiego jest również kamień, który symbolizuje trwałość i niezmienność natury. Kamienie powinny mieć naturalną formę oraz takie same kolory i faktury.

Roślinność w ogrodzie japońskim

W przypadku roślin stosowanych w ogrodach japońskich przeważa zieleń. Niewiele jest tu kwiatów. Najczęściej używane są azalie japońskie, magnolie, klony palmowe i peonie. Charakterystyczne są tutaj japońskie formowane drzewka: bonsai i niwaki. Nazwa bonsai powstała z dwóch japońskich słów: bon – pojemnik i sai – roślina. Oznacza więc roślinę doniczkową. Natomiast niwaki można tłumaczyć zarówno jako drzewo ogrodowe, jak i drzewo formowane.

Roślina niwaki jest więc drzewkiem w specyficzny sposób przycinanym. Bywa także nazywana bonsai ogrodowym. Drzewa te pomagają w stworzeniu struktury ogrodu, a różne techniki przycinania pozwalają na osiągnięcie uderzających efektów. Drzewa wyglądają na starsze niż są i imitują naturalne drzewa porwane przez wiatr lub uderzone piorunem. Techniki formowania drzewek są stosowane na różnych roślinach na całym świecie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/exclusive-bonsai-iglaste-niwaki.html.

Comments are closed.