Wybór okien do nowego mieszkania nie jest najłatwiejszym zadaniem. Producenci oferują szeroki wybór modeli wykonanych z różnorodnych materiałów. Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się okna z ramami z tworzywa sztucznego w białym kolorze. Dzisiaj klienci salonów z oknami coraz częściej decydują się na mniej oczywiste warianty, na przykład modele z aluminium. Dziś weźmiemy pod lupę okna aluminiowe i PCV. Czym charakteryzują się oba materiały? Sprawdź!

Niezawodne okna: aluminiowe czy PCV?

Okna aluminiowe czy PCV… Nie wiesz, na jaki wariant się zdecydować? Zanim dokonasz wyboru, dokładnie zapoznaj się z charakterystyką każdego materiału. Modele z PCV spełnią oczekiwania osób szukających uniwersalnych, niedrogich okien o bardzo dobrych parametrach. Wysokiej jakości okna z profilami z wysokogatunkowego tworzywa sztucznego mogą być montowane w domach energooszczędnych, dobrze tłumią dźwięki z zewnątrz, są odporne na czynniki zewnętrzne (na przykład wilgoć, mróz, środki czyszczące), nie wymagają specjalnej troski o ich strukturę. Utrzymanie plastikowych ram w nienagannej czystości nie przysparza żadnych trudności. Jednak warto pamiętać, że pod wpływem wieloletniej ekspozycji na promieniowanie UV jasne ramy mogą żółknąć. Ponadto, tworzywo sztuczne nie wykazuje tak wysokiej stabilności, jak aluminium czy drewno, dlatego nie może być wykorzystywane do produkcji wielkoformatowych przeszkleń osadzonych w cienkich ramach.

Minimalistyczne okna z aluminium

Okna aluminiowe stosowane były głównie w budynkach użyteczności publicznej. Obecnie ich zastosowanie w budownictwie jest znacznie szersze. I nic w tym dziwnego: okna z wąskimi profilami o chłodnym wykończeniu subtelnie podkreślają charakter nowoczesnych domów i bloków. Wyróżniają się dużą odpornością mechaniczną, nie niszczeją pod wpływem kontaktu ze zmienną pogodą. Warto jednak pamiętać, że aluminium jest przewodnikiem, zarówno ciepła, jak i dźwięku, co negatywnie wpływa na jego parametry izolacyjne. Klientom, którym zależy na dopracowanej estetyce i dobrych parametrach, polecane są modele plastikowe lub drewniane z nakładkami z aluminium.

Comments are closed.