Z roku na rok jazda na nartach ma coraz więcej miłośników. Nie ma się czemu dziwić! Jest to sport, który ma wiele twarzy i każdy znajdzie coś dla siebie. Warto jednak pamiętać, że jakość sprzętu ma ogromne znaczenie. Jak wybrać buty narciarskie, które będą idealne?

Jak dobrać buty do stylu narciarstwa?

Chcąc wybrać odpowiednie buty narciarskie trzeba pamiętać, że styl jazdy ma znaczenie. Inne buty będą potrzebne do jazdy rekreacyjnej, a zupełnie inne do narciarstwa wyczynowego, skitouringu czy freetouringu.

Buty narciarskie rekreacyjne są elastyczne (flex poniżej 90), łatwe do założenia i lekkie. Buty do jazdy poza trasami narciarskimi powinny mieć flex 100 – 120. Ważna jest również prosta cholewa oraz szerokość buta w granicach 100 mm. Warto również wybierać buty, które mają funkcję „walk”, która ułatwia wypięcie się z nart i chodzenie.

Buty narciarskie do skitouringu powinny być elastyczne i lekkie. Ważny jest duży zakres ruchu cholewą.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar buta?

Rozmiar butów narciarskich jest niezmiernie ważny. W przeciwieństwie do zwykłych butów muszą one być dopasowane idealnie, gdyż w przeciwnym razie jazda stanie się wyjątkowo nieprzyjemna.

Dobierając rozmiar butów narciarskich należy zacząć od odrysowania na papierze swojej stopy. Chcąc sobie ułatwić zadanie można piętą dotknąć ściany. Po obrysowaniu stopy należy zmierzyć odległość między końcem piety a najdłuższym palcem. Koniecznie trzeba pamiętać, by do rozmiaru, który wyjdzie z obliczeń dodać około 0,5 cm. Dzięki temu można mieć pewność, że w grubszych skarpetach również będziemy czuli się komfortowo.

Wybierając rozmiar buta narciarskiego nie można wybierać butów, które będą zbyt duże. Stopa, która będzie miała zbyt duże luzy będzie przesuwała się w bucie.

Kolejnym elementem, który trzeba zmierzyć w trakcie dobierania butów narciarskich jest szerokość buta. Warto pamiętać, że do narciarstwa, w którym najważniejsza jest precyzja lepiej sprawdzą się buty, które są węższe.

Ważnym etapem zakupu butów narciarskich jest moment mierzenie. W pierwszej chwili buty powinny wydawać się lekko przyciasne. Buty koniecznie trzeba zapiąć i odczekać około 15 minut, by wkładka przyjęła temperaturę stopy. Ważne jest również przyjęcie pozycji narciarskiej. Stopa cofnie się delikatnie i na palce będzie odpowiednia ilość miejsca.

Wybierając buty narciarskie można samodzielnie zmierzyć rozmiar stopy. Warto jednak pamiętać, że osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z narciarstwem powinny skorzystać z pomocy sprzedawcy w sklepie narciarskim. Dzięki temu mogą być pewne, że buty będą idealne dobrane.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty rowerowe typu spd.

Comments are closed.

https://holard.net/eleganckie-i-nowoczesne-kwietniki-do-salonu-zielona-przestrzen-w-miejskim-stylu/ https://eltying.com.pl/dziedzictwo-przemyslowej-przeszlosci-meble-loftowe-w-nowoczesnym-wydaniu/ travel.com.pl