Własnoręczne elementy dekoracyjne to z pewnością powód do dumy dla niejednej osoby. Jednak nie każdy może pochwalić się talentem plastycznym czy stolarskim. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań umożliwiających każdemu wykonanie niesamowitych wzorów na ścianach czy meblach. Szablony malarskie sprawiają, że każdy może wykonać znakomity wzór na ścianie.

Czym są malarskie szablony?

Szablony malarskie to specjalne wzory z wyciętymi elementami. Po nałożeniu na ścianę należy odmalować wzór używając do tego farby. Dzięki temu uzyskuje się na ścianie malunek.

Na rynku znaleźć można dwa rodzaje szablonów malarskich. Tańsza wersja to szablony jednorazowe, przeznaczone do wykorzystania wyłącznie raz. Są bardzo cienkie, przez to mało trwałe. Dlatego warto zachować szczególną ostrożność podczas nanoszenia wzoru na ścianę.Drugim rodzajem szablonów są te wielokrotnego użytku. Wykonane są one z tworzywa sztucznego, dzięki czemu są trwałe. Szablon taki może być wykorzystywany wiele razy bez ryzyka uszkodzenia. Warto jednak pamiętać, by dokładnie oczyszczać go po użyciu.

Zastosowanie

Szablony malarskie wykorzystywane są podczas ozdabiania wnętrz. Najczęściej stosowane są na malowanych ścianach. Często zdarza się, że kilka różnych szablonów tworzy jedną, ogromną całość. Odpowiednio staranne odmalowanie szablonów na ścianę może powodować niesamowity efekt.

Coraz częściej ludzie wykorzystują szablony nie tylko na ścianach. Dzięki użyciu specjalnej farby możliwe jest nakładanie wzoru choćby na płytki. Niejedna łazienka może zyskać nowy wygląd dzięki odpowiednim szablonom. Warto jednak pamiętać o odpowiedniej farbie. Wykorzystanie zwykłej może skończyć się na tym, że wzór pod wpływem pary wodnej zwyczajnie zmyje się z płytek.

Szablony malarskie sprawdzają się również podczas odnawiania mebli. Coraz więcej osób decyduje się na odświeżanie mebli zamiast zakup nowych. Odpowiednio nałożone wzory mogą sprawić, że meble będą wyglądać imponująco. W przypadku mebli niezmiernie istotne jest zastosowanie specjalnej farby. Najlepiej sprawdzi się farba kredowa. Warto również pamiętać o solidnym zamocowaniu wzoru przed malowaniem. Jeśli szablon ruszy się podczas malowania, efekt będzie nieciekawy.

Jak prawidłowo użyć szablonu?

W przypadku szablonów malarskich niezbędne jest odpowiednie ich umieszczenie na ścianie. Przez nałożeniem farby należy przykleić wzór na ścianie w taki sposób, by szablon nie przemieszczał się podczas malowania. Po zakończeniu trzeba usunąć nadmiar farby i delikatnie odkleić wzór.

W przypadku tworzenia większych kompozycji należy pamiętać, że kolejną część można nanosić dopiero po pełnych wyschnięciu poprzedniej. Jeśli nie odczeka się odpowiedniego czasu zamiast imponującej kompozycji na ścianie, można otrzymać wielką plamę.

Gotowe szablony umożliwiają samodzielne wykonanie ciekawych obrazów na ścianach czy meblach. Nic więc dziwnego, że coraz więcej ludzi decyduje się na samodzielne dekorowanie ścian. Kupując szablony często otrzymuje się z nimi instrukcję dzięki której bez problemu można samodzielnie odmalować wzór.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Szablony malarskie.

Comments are closed.